W NASZEJ OFERCIE

SPRZEDAZ DREWNA
TRANSPORT DREWNA
DREWNO KOMINKOWE

» Jak wybrać

Drewno z dawien dawna stanowiło podstawowy surowiec energetyczny w naszym kraju. Ogrzewanie drewnem opałowym to znaczna oszczędność w porównaniu do ogrzewania olejem lub gazem, szczególnie przy samodzielnym przygotowywaniu opału. Opalanie drewnem jest ponadto neutralne z punktu widzenia emisji CO₂, dlatego jest to rozwiązanie wyjątkowo ekologiczne. Drewno opałowe można użytkować w bardzo różny sposób począwszy od tradycyjnych pieców kaflowych poprzez kuchnie, piece centralnego ogrzewania, kotły moderatory, zgazowywanie drewna oraz ekstrawaganckie kominki z systemem rozprowadzania ciepła. W zależności od przeznaczenia drewna wyróżniamy drewno opałowe i kominkowe.

Istnieją pewne różnice pomiędzy drewnem opałowym, a kominkowym:

  • drewno opałowe przeznaczone jest do palenie głównie w  piecach centralnego ogrzewania. Jest ono z reguły łupane na drobniejsze kawałki. Do tej grupy zaliczamy zarówno drewno liściaste jak i iglaste.
  • drewno kominkowe stanowi starannie wyselekcjonowany opał z wybranych gatunków drzew liściastych. Szczapy drewna kominkowego są grubsze niż opałowego, ze względu na oczekiwany dłuższy czas ich spalania. Gatunki iglaste nie są polecane do kominków ze względu na małą gęstość i dużą zawartość żywic powodujących ich zanieczyszczenie.

Aby dokonać właściwego wyboru drewna, wskazane jest wcześniejsze zapoznanie się z podstawowymi parametrami, określającymi przydatność opału. Należą do nich: wartość opałowa/ kaloryczność, szybkość przesychania drewna, udział kory, łupliwość, gęstość, wilgotność oraz obecność substancji smolistych, żywicy.

W oparciu o analizę powyżej wymienionych składowych wpływających na przydatność opału, stworzyliśmy subiektywny ranking przydatności kominkowej drewna. Gatunki podzielone zostały na 3 kategorie: bardzo dobre, dobre i dopuszczalne. Gatunki zostały umieszczone w kolejności od największej wartości.

GATUNKI BARDZO DOBRE : grab > buk > jesion > akacja > głóg > jarząb > orzech >śliwa > jabłoń > grusza > robinia > czeremcha

GATUNKI DOBRE : >brzoza > klon > wiąz > czereśnia > dąb > leszczyna >bez czarny > wiśnia >

GATUNKI DOPUSZCZALNE : >osika > lipa > wierzba >olcha

Ranking może być pewnym zaskoczeniem odnośnie niektórych ciężkich i twardych gatunków, które zostały zepchnięte na dalsze pozycje. Należy do nich dąb, który posiada dużą gęstość i twardość i w obiegowej opinii jest pożądanym drewnem opałowym. Niestety fakt, że charakteryzuje go: bardzo długi okres przesychania, bardzo duży udział kory, trudność w rąbaniu i duża zawartość niepożądanych substancji jak kwasy i garbniki, spycha go na dalszą pozycje w rankingu. Podobnie rzecz się ma z robinią (akacją), gatunkiem bardzo twardym i kalorycznym, jednak posiadającym największy udział kory ze wszystkich porównywanych gatunków. W skrajnym przypadku nabywca opału akacjowego może mieć w ogólnej masie nawet 30% kory o niskiej wartości opałowej.

Z drugiej strony może też dziwić wysoka pozycja gatunków owocowych. Jest to podyktowane niesamowitą gęstością drewna drzew owocowych, oraz innymi cechami. Gatunki owocowe posiadają stosunkowo cienką korę oraz wydzielają w czasie spalania specyficzny przyjemny owocowy zapach. W niektórych krajach zachodnich opał z drzew owocowych nosi nazwę drewna aromatycznego. Do wartościowych gatunków owocowych zaliczamy: śliwę, jabłoń, gruszę, czereśnię. Wiśnia trochę odstaje od poprzednich. Również niezwykle wartościowe gatunki owocowe ale leśne to głóg, jarząb oraz czeremcha.

W rankingu nie znalazły miejsca gatunki iglaste. Dlaczego??? Drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, która skutecznie niszczy palenisko kominka i komin.  Ze względu na swoje szybkie i intensywne spalanie, drewno iglaste ( głównie sosna) idealnie sprawdza się jako rozpałka do pieców centralnego ogrzewania.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat kryterium klasyfikacji drewna jako opału, zapraszamy do przejrzenia kolejnych zakładek stanowiących rozwinięcie tematu.

POSIADAMY BOGATĄ OFERTĘ I SZEROKI ASORTYMENT DREWNA

Dysponujemy specjalistycznym zapleczem maszyn i pojazdów, dzięki czemu nasze produkty i usługi są zawsze na czas i najwyższej jakości. W naszej szerokiej ofercie usług i produktów, każdy znajdzie coś dla siebie. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie z największym zaangażowaniem i profesjonalizmem.