W NASZEJ OFERCIE

SPRZEDAZ DREWNA
TRANSPORT DREWNA
DREWNO KOMINKOWE

» Przechowywanie

Planując kolejny sezon grzewczy stoimy przed wyborem:

– kupić suche, połupane drewno…czy też może opcja druga: nabyć świeże drewno, przerobić je i wysuszyć we własny zakresie??

Każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy. Rozpatrując względy ekonomiczne w tym zestawieniu korzystniejszym wyborem jest zakup wałków opałowych- tym sposobem statystyczny Kowalski jest w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jest jednak jedno małe „ale”: drewno w tej postaci wymaga od nas pracy związanej z jego pocięciem i połupaniem (łupliwość drewna została szerzej opisana w osobnej zakładce w strefie klienta). Ponad to świeże drewno zanim trafi do pieca czy kominka, musi zostać prawidłowo wysuszone, a to z kolei wiąże się z posiadaniem przestrzeni czy odpowiedniej wiaty/drewutni do jego składowania.

Dużo wygodniejszą aczkolwiek droższą opcją jest zakup drewna kominkowego suchego – nie wymaga ono od nas ani większej pracy, ani też specjalnych warunków składowania, umożliwiających efektywne odprowadzenie nadmiaru wody ze szczap. Drewno suche jest przede wszystkim dobrym rozwiązaniem dla osób nie lubiących planować na zapas: wystarczy udać się do najbliższego składu drewna wtedy kiedy mrozy zaczną dokuczać i cieszyć się ciepłem bez większych komplikacji.

Przygotowywanie opału na zimę, to długotrwały proces. Susząc drewno tradycyjną metoda na świeżym powietrzu, potrzebujemy od kilku do kilkudziesięciu miesięcy aby uzyskać pożądany stopień wilgotności (około 25 %). To jak długo potrwa proces suszenia zależy od gatunku drewna, jego gęstości, zawartości wody w stanie świeżym, jak też w dużej mierze od warunków atmosferycznych. Gatunki twarde tj. grab czy dąb wymagają nawet 2 lat sezonowania. Sosna, brzoza czy olcha, przy słonecznym lecie potrzebuje 4-6 miesięcy.

Najlepszym okresem na zakup drewna świeżego jest marzec/kwiecień. A dlaczego??? Zimą w lesie odbywa się bowiem główny wyrąb drzew i wtedy najłatwiej i najkorzystniej można kupić drewno opałowe pozostałe po selekcji ściętego materiału. Drewno takie, co ważne, jest w tym okresie najbardziej wartościowe z uwagi na naturalną w zimie, mniejszą zawartość soków.

SKŁADOWANIE DREWNA KOMINKOWEGO

Drewno świeże, a nawet drewno suszone, musi być przechowywane w przewiewnych i najlepiej nasłonecznionych miejscach. Wyższa temperatura, którą zapewnia słońce powoduje parowanie zewnętrznych warstw drewna (powierzchni poszczególnych szczap). W ten sposób uruchomiony zostaje proces wyrównywania gradientu stężeń wewnętrznej wilgotności drewna. Woda  przeciska się  przez komórki drewna do jego górnych, bardziej suchych powierzchni i potem odparowuje w powietrze. Wymiana powietrza nad drewnem jest konieczna do odprowadzenia tej pary. Im bardziej suche powietrze będzie nad powierzchnią drewna, tym szybciej zachodzić będzie jego wysychanie. W zamkniętych pomieszczeniach powietrze osiągnie taki punkt nasycenia wilgoci, w którym parowanie zostanie najpierw spowalniane, a potem całkowicie zahamowane, a dalszą tego konsekwencją jest pojawienie się pleśni na drewnie. Dlatego do prawidłowego przechowywania drewna zapewniony musi być przewiew.  Tymi zasadami powinniśmy się kierować stawiając drewutnie lub wiaty na drewno. Odpowiedni przewiew uzyskamy, jeśli ustawimy je w stronę najczęstszych wiatrów. Od strony zawiewnej powinny być prześwity w ścianach drewutni. Z kolei temperaturę (okresową) uzyskamy wykorzystując słońce. W tym celu otwartą stronę drewutni warto wystawić na południe i zadaszyć ją przeźroczystymi płytami przepuszczającymi promienie słońca.

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE SKŁADOWANIA DREWNA:

  1. Drewutnie

To małe budynki, najczęściej wykonane z drewna. Ich cechami charakterystycznymi są: dwuspadowy, wysunięty dach, podniesiona nad ziemią podłoga i przewiewne ściany. Frontowa, najczęściej południowa ściana jest w nich u góry otwarta, a jej dolne części są uchylane bądź zdejmowane do załadunku. Spotkać można wersje z dodatkowo wydzielonym i zamkniętym, małym pomieszczeniem na narzędzia. To bardzo wygodne rozwiązanie. Szczególnie jeśli możemy tam zmieścić cały sprzęt przeznaczony nie tylko do łupania ale i do przewożenia drewna.

W drewutni układać możemy zarówno drewno w rzędach jak i wstawiać drewno na paletach. Przy zamawianiu drewutni warto zatem uwzględnić standardowe zewnętrzne wymiary palet 125×85 centymetrów, oraz wysokość niektórych skrzyniopalet dochodzącą nawet do 230 cm. Powierzchnia drewutni powinna być wielokrotnością tych wymiarów z odpowiednim luzem. Poza tym drewutnia nie może być wypełniona drewnem po sam czubek. Podstawową zasadą jaką musimy kierować się przy wsadzaniu do niej drewna jest bowiem zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

5 4 3 2 1

  1. Wiaty na drewno

Jeśli kupujemy drewno w skrzyniopaletach, szczególnie świeże, to wystarczającym rozwiązaniem do ich składowania jest wiata. Jest ona całkowicie przewiewna i zabezpiecza przed deszczem. Skrzyniopalety odpowiednio ustawione chronić będą także drewno przed śniegiem, ponieważ mają boki nieco zasłonięte, a podłogę uniesioną nad ziemią. Maskując ściany wiaty pamiętajmy o podstawowym warunku jaki musi ona spełnić, czyli o przewiewności.

1 2 3 4 5 6

  1. Okapy przyścienne

Często spotykanym sposobem przechowywania drewna jest jego układanie przy południowych ścianach budynków. Drewno intensywnie nagrzewane przez słońce i ciepło ścian budynku bardzo szybko schnie.

Jeśli planujemy tego typu składowanie drewna warto zaprojektować od razu bardziej wysunięty dach, który zasłoni je przed deszczem i śniegiem. Korzystnie jest również od strony muru zamontować drewniany stelaż, w postaci kilku przykręconych do ściany łat i zamocowanych do nich drewnianych kratownic. Zapewnią one przewiew również od tyłu i zabezpieczą ściany przed brudzeniem się i grzybem. Pierwszy rząd koniecznie układajmy na ażurowej podstawie, 20 centymetrów nad ziemią, również ze względu na wilgoć i śnieg.

a c d e f g

  1.  Zadaszone regały

Dla wszystkich, którzy palą w kominku okazjonalnie wystarczającym magazynem drewna kominkowego mogą być zadaszone regały na których ułożyć można jeden lub dwa rzędy drewna. W podwójnej wersji pomieszczą one nawet 6 metrów drewna. Dno stanowią z reguły poziome kantówki uniesione 20 cm nad ziemią. Na nich układane jest drewno. Z boku przytrzymywane jest przez słupy regału. Górę zwieńcza jedno lub dwuspadowy, odpowiednio wysunięty, dach z desek, gontów, trzciny lub dachówki.

11 12

  1.  Regały tarasowe

Ciekawa propozycją składowania mniejszych partii drewna kominkowego są przenośne regały tarasowe. To najczęściej regały metalowe o różnej wielkości i długości nawet do 4 metrów. Są wersje stylizowane, w których boki ozdobione są elementami z kutej stali.

Do kompletu zazwyczaj należy pokrowiec z zamkiem błyskawicznym, który nakłada się na niepogodę. Jest to wygodne rozwiązanie zarówno na podstawowy magazyn drewna przy mniejszych potrzebach jak i na systematycznie uzupełniany drewnem z drewutni, magazynek podręczny ustawiany na tarasie lub w pobliżu wejścia do domu, jak najbliżej kominka.

33 22

JAK UŁATWIĆ SOBIE PRACE Z DREWNEM ŚWIEŻYM??????????????

  1. Opał kupuj na przełomie marzec/kwiecień.
  2. Przeanalizuj ilość spalonego drewna w poprzednich latach, co by być pewnym, że zakupiona ilość surowca wystarczy na cały okres grzewczy.
  3. Kupuj opał tylko u rzetelnych, sprawdzonych sprzedawców. Unikniesz w ten sposób rozczarowania związanego z ilością i jakością opału.
  4. Zwróć uwagę na to w jakich jednostkach miary oferowany jest opał (szerzej w zakładce „jednostki miary” w strefie klienta).
  5. Wybierz odpowiedni dla Twoich potrzeb gatunek drewna.
  6. Jeśli kupujemy opał z przeznaczeniem do pieca, dobrze jest mieszać gatunki drewna twardego o dużej kaloryczności z drewnem o duże zawartości żywic (tj. sosna) – drewno takie ułatwi rozpalenie. Np: 5 mp dęba + 1 mp sosny.
  7. Jeśli kupujesz wałki opałowe to pamiętaj, że takie drewno należy dość szybko połupać: drewno podsuszone dużo gorzej się przerabia niż całkowicie świeże, o dużej wilgotności.
  8. Wygospodaruj na podwórku miejsce na składowanie opału, a przy tym pamiętaj, że:

– dostawca opału musi mieć możliwość wjazdu na posesje i rozładunku, w takim miejscu, żeby zaoszczędzić Ci czas i pracę na przenoszenie towaru;

– planując budowę wiaty czy drewutni, uwzględnij jej lokalizacje pod kątem nasłonecznienia, wiatru jak również odległości od domu (im dalej tym dłuższą drogę pokonasz przenosząc opał)

  1. Jeśli pozostało Ci trochę opału z poprzedniej zimy, przemieść go tak, żeby wykorzystać go w pierwszej kolejności.
  2. Zainwestuj w sprzęt, który ułatwi Ci pracę z drewnem: piła spalinowa, dobrej jakości siekiery, wózek czy też dobra taczka do przewożenia drewna. Przy zakupie sugeruj się jakością i pamiętaj, że ten sprzęt ma ci służyć latami.
  3. NAJWAŻNIEJSZE: nie traktuj pracy z drewnem jako smutny, ciężki obowiązek!!Jeśli właściwie się do tego przygotujesz, praca na podwórku przy pięknej pogodzie stanie się dla Ciebie formą aktywnego spędzenia czasu. Zaangażuj w pracę swoją rodzinę- ciężką pracę można przecież połączyć z grillowaniem czy pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem 😉

POSIADAMY BOGATĄ OFERTĘ I SZEROKI ASORTYMENT DREWNA

Dysponujemy specjalistycznym zapleczem maszyn i pojazdów, dzięki czemu nasze produkty i usługi są zawsze na czas i najwyższej jakości. W naszej szerokiej ofercie usług i produktów, każdy znajdzie coś dla siebie. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie z największym zaangażowaniem i profesjonalizmem.